Günümüzde gittikçe artan vegan ve vejeteryan ürünlere olan talebe rağmen ürünlerde önemli bir mevzuat eksikliğini ve bunun sonucunda tüketici koruma kurallarında eksiklik olduğu fark edilmiştir. Bu standart sayesinde vegan ve vejeteryan ürünler için gerekli ve yeterli koşullar tanımlanmış ve ayrıca bu ürünlerin farkındalığı için “özgün” bir marka oluşturmuştur. Bu sayede tüketiciler ürün seçimlerinde geçerli bir dayanakla seçim yapma hakları düzenlenmiştir.

Gıda, kozmetik ve temizlik ürünleri ile birlikte tüm ürünlerde kolaylıkla market raflarında fark edilebilecek, vegan ve vejeteryan standartlarına uygunluğu garanti altına alınmış ürünler tanımlanmıştır.

Bu standardın amacı:

* Vejetaryen ve vegan tüketicilere yönelik her türlü gıda, yem, kozmetik, temizlik veya diğer ürünleri üreten, işleyen ve satan şirketler için bir kontrol sistemi düzenlemek;

* Üretim zincirinin tüm aşamalarını kapsayan, bitmiş ürünün dağıtımından, hammaddelerin tedariğine kadar tamamı kontrol edilen ve sertifikalandırılan vejeteryan ve vegan tüketicilere sunabilme garantisi

* Vejetaryen ve vegan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamayı garanti eden ürünleri tanımlayabilecekleri belirli bir “özgün” marka sağlamak.